Територіальні органи ДФС
у Житомирській області

Офіційний портал
Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Який із запропонованих нових наборів даних у формі відкритих даних Ви вважаєте є найбільш пріоритетним

Загальні вимоги до повідомлення про суттєві зміни у майновому стані

21.08.2019

Суттєва зміна у майновому стані – це отримання декларантом доходу чи придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року (для повідомлення у 2019 році – 96 050 грн).

Повідомлення складається у реєстрі декларацій у 10-дений строк з моменту отримання доходу або придбання майна.

Для кожного випадку отримання доходу або придбання майна подається окреме повідомлення про суттєві зміни у майновому стані.

Повідомлення здійснюється декларантом особисто і лише стосовно себе  (про суттєві зміни майнового стану членів сім’ї повідомляти не потрібно).

Якщо дохід чи вартість майна в іноземній валюті, її слід перерахувати в гривні по офіційному курсу НБУ, що діяв на момент його отримання.

Можливість подання виправленого повідомлення не передбачена.

Поняття «дохід» і види доходів (Податковий кодекс України):

  нарахована заробітна плата;

  доходи від продажу об’єктів майнових і немайнових прав;

  дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду;

  «прощений борг»;

  пасивні доходи;

  виграші, призи;

  інвестиційний прибуток від операцій з цінними паперами, корпоративними правами;

  дохід у вигляді успадкованого або подарованого майна;

  кошти, майно, нематеріальні активи, отримані як хабар, викрадені чи знайдені як скарб, не зданий державі;

  сума відшкодування матеріальної шкоди;

  дохід, одержаний як додаткове благо;

  сума пенсії, довічного утримання.

Майно – окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов’язки (стаття 190 ЦК України). Річчю можуть бути цінні папери (статті 177,179 ЦК України).

Особа не зобов’язана встановлювати вартість майна, якщо вона невідома і не може бути відома, або вартість зазначена у карбованцях, купонах.

 Приклади повідомлення про суттєві зміни в майновому стані

 Аванс та заробітна плата

При суттєвій зміні у особи повинна виникати реальна можливість використання відповідного доходу для задоволення власних потреб. При цьому для обчислення суми, яка створює у суб’єкта декларування обов’язок подати повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, необхідно брати нарахований розмір «одноразового доходу», оскільки відповідно до підпункту 168.1.1 Податкового кодексу, податковий агент, який нараховує, виплачує або надає оподаткований дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб.

«Аванс» - це «одноразовий дохід».

Наприклад, у випадку отримання кількох платежів зарплати з різними сумами має місце отримання декількох одноразових доходів з одного джерела. Тобто, особа може розпоряджатись грошовими коштами одразу після їх одержання (надходження частинами, наприклад, зарплата за першу половину місяця 15-го числа і зарплата за другу половину місяця до 30-го числа).

Отже, суб’єкт декларування повинен подавати повідомлення про суттєві зміни в майновому стані лише в тому разі, коли розмір нарахованої заробітної плати за половину місяця, виплачений йому на певну дату перевищує  50 ПМ (у 2019 році – 96 050 грн).

Якщо виплачений аванс чи друга частина заробітної плати не перевищує 50 ПМ – НЕ ПОТРІБНО повідомляти НАЗК, навіть якщо нарахована їх сума за місяць перевищує 50 ПМ.

 

Придбання транспорту закородом

Відповідно до статті 334 Цивільного кодексу України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом.

Передання майна вважається вручення його набувачеві або перевізникові, організації зв’язку тощо для відправлення, пересилання набувачеві майна, відчуження без зобов’язання доставки.

Вартість майна, що було придбано суб’єктом декларування, зазначається відповідно до останньої грошової оцінки майна або – якщо така оцінка не проводилась чи її результати не відомі суб’єкту декларування – на момент набуття майна у власність (як зазначено в документі, на підставі якого було набуто право власності).

Враховуючи зазначене:

1) при визначенні вартості транспортного засобу, витрати із справляння податків, зборів та інших платежів до державної реєстрації, н повинні враховуватися для цілей декларування;

2)  придбання суб’єктом декларування транспортного засобу за межами України, що підтверджується відповідними документами, без державної реєстрації такого транспортного засобу вважається «придбанням майна»;

3) суб’єкту декларування протягом 10 днів з моменту набуття права власності за договором ПОТРІБНО подавати повідомлення про суттєві зміни у майновому стані, якщо вартість транспортного засобу перевищує 50 ПМ (у 2019 році – 96 050 грн).

Під  час заповнення декларації: якщо при здійсненні суб’єктом декларування реєстрації транспортного засобу або його митному оформленні, зокрема, сплаті ввізного мита, акцизного податку чи податку на додану вартість, суб’єкт декларування у звітному періоді здійснив видаток, що перевищує встановлений поріг декларування (50 ПМП), то такий видаток повинен бути відображений в розділі «Видатки та правочини» декларації.

 

Продаж транспорту

Автомобіль продано за 200 тис. грн. Розрахунок здійснюється рівними частинами щоквартально (по 50 тис. грн).

Кожна сума розцінюється, як разовий дохід незважаючи на те, що всі виплати поєднує одне призначення платежу «за проданий автомобіль».

Кожен разовий дохід менше 50 ПМ (у 2019 році -96 050 грн).

 НЕ ПОТРІБНО подавати повідомлення про суттєві зміни.

 Продаж  будинку

За договором купівлі-продажу будинку отримано 200 тис. грн. двома частинами: 50 тис. грн., а потім 150 тис. грн.

Гроші – особливий товар, що є загальною еквівалентною формою вартості товарів та послуг. Є доходом, отриманим особою.

Особа повідомляє про разове отримання доходу в розмірі 50 ПМП (у 2019 році -96 050 грн), тобто слід повідомляти про одержання доходу в розмірі 150 тис. грн.

ПОТРІБНО подавати повідомлення про суттєві зміни 1 раз (про 150 тис. грн).

Під час заповнення декларації: враховуючи, що розмір зазначених правочинів перевищує встановлений поріг декларування (50 ПМ, у 2019 році -96 050 грн), то вони повинні бути відображені у розділі «Видатки та правочини) декларації, а також (незалежно від розміру правочину) у розділі «Дохід» (вказується вартість).

 Отримання спадщини

У спадщину отримано земельну ділянку 20.01.2019, вартість якої на момент набуття права не була відома. Після проведення оцінки з метою оподаткування перед укладення договору оренди 25.01.2019 була встановлена вартість земельної ділянки (135 тис. грн., що 50 ПМ (у 2019 році -96 050 грн)).

НЕ ПОТРІБНО подавати повідомлення про суттєві зміни так як на момент набуття права на земельну ділянку її вартість не була відома.

Отримання подарунку

Суб’єкт  декларування отримав від батька безповоротно грошові кошти у розмірі 150 тис. грн., за які того ж дня придбав автомобіль вартістю 140 тис. грн.

 ПОТРІБНО подавати повідомлення про суттєві зміни 2 рази:

  1. Окремо про отримання подарунку в розмірі 150 тис. грн. (перевищує 50 ПМ (у 2019 році -96 050 грн)).
  2. Окремо про видатки при купівлі автомобілю за 140 тис. грн. перевищує 50 ПМ (у 2019 році -96 050 грн)).

                                      Отримання кредиту

 При отриманні кредиту у банку в розмірі 120 тис. грн.

 ПОТРІБНО подавати повідомлення про суттєві зміни.